Trenutna situacija u Agrokoru zabrinula je Porečane za budućnost Agrolagune. Razgovarali smo s gospodarstvenicima i političarima zainteresiranim za njezinu sudbinu.
Kratki osvrt na ne tako daleku, ali očito zanimljivu prošlost porečke Agrolagune, danas članice Agrokora. Ivica Todorić kupio je Agrolagunu od malih dioničara i od Fonda za privatizaciju. Proizvodnja u maslinarstvu, vinogradarstvu i stočarstvu danas se odvija na 1200 Hektara, od čega je većina državnog zemljišta.
Zbog trenutne situacije u Agrokoru, vijećnik porečkog Gradskog vijeća, Stevo Žufić pokrenuo je inicijativu za vraćanja Agrolagune gradu Poreču i građanima Poreštine. Tvrdi kako su dugovi veći od kapitala. Vrijednost iznosi 146, a dug preko 230 milijuna kuna.
Agrolaguna je 1990. godine poslovala u sastavu giganta Plava laguna, gdje je savršeno funkcionirao spoj zelenog i plavog. Imali su više od 400 Ha vinograda, povrće u Kampaladanji, tisuću i više ovaca na Stanciji Špin i naročito jaku kooperaciju, sjeća se Dušan Uljančić, tada direktor Osnovne organizacije udruženih kooperanata.
Nekadašnji predsjednik Nadzornog odbora i dugogodišnji član, Zdenko Tomčić podsjeća na tadašnju pretvorbu i privatizaciju.
Polja Agrolagune najljepši su ures Potreštine, a proizvodi visoke kvalitete, nezamjenjivi su u turističkoj ponudi. O propasti nema govora, o drugim stvarima može se i govoriti.
Velika je važnost Agrolagune za Istru i cijelu Hrvatsku. To je jedan od rijetkih kombinata koji je ostao i opstao, istina u drugom obliku i drugačije vlasničke strukture. Kolektiv se značajno razvio u sustavu Agrokora te ima kvalitetne proizvode i visoku cijenu. Bila bi prava šteta da se još jedanput počne gasiti, da počne padati proizvodnja već brendirana vina, maslinova ulja, sira i drugih proizvoda.